قبل از آن که بخواهیم به پاسخ این سوال بپردازیم که مزایای طراحی سایت خدماتی در ایران چیست؟ ابتدا باید بدانیم اصلا خدمات شامل چه مواردی می‌شوند. تعریف کلی خدمات شامل خدمت یا سرویسی می‌شود که توسط فرد یا افرادی برای شخص یا اشخاص دیگری به صورت  یک فعالیت یا مزیت قرار می‌گیرد. به طور کلی خدمات به شکل یک کالا به فرد ارائه نمی‌شوند و بیشتر یک فرایند هستند.

 خدمات سندی نیستند که در اختیار خدمت گیرنده قرار بگیرند و تنها مزایایی هستند که تجربه کرده می‌شوند. از سال‌ها پیش تا کنون یا بهتر بگوییم از ابتدای تاریخ بشر خدمات جزئی از کارهایی بودند که افراد انجام می‌دادند و در قبال آن دستمزد، کالا یا خدمات دیگری دریافت می‌کردند. با گذشت زمان تکنولوژی نیز در این عرصه قدم گذاشت و بدین ترتیب سایت‌های خدمات رسانی شکل گرفتند.

چگونگی عملکرد سایت ‌های خدماتی در ایران

افرادی که سایت‌های خدماتی را ارائه می‌کنند و در واقع صاحبان آن با بهره‌گیری از مهارت‌ها، توانایی‌های که در زمینه‌های مختلف نظیر مشاوره، طراحی، آموزش، ساخت و ساز و درمان دارند به افراد مختلف یاری می‌رسانند و در قبال این خدمات به عنوان دستمزد مبلغی دریافت می‌کنند. اغلب اوقات کسانی می‌توانند از ورود به این سایت‌ها بیشترین بهره را ببرند که کسی و کار آن‌ها بر پایه ارائه یک نوع خدمات به مشتریان است.

تفاوتی ندارد که افراد چگونه خدماتی را ارائه دهند از خدمات فنی و آموزشی گرفته تا هنری و درمانی ورود صاحبان این مشاغل به سایت‌های خدماتی می‌توانند سود زیادی را به همراه افزایش مشتری برای آنان همراه داشته باشد. وظیفه اصلی این قبیل سایت‌ها رساندن مشتری یا خدمات گیرنده به خدمات دهنده یا فروشنده خدمات است. انجام این فرایند توسط سایت در واقع کار را برای هر دو طرف معامله آسان می‌کند.

مزیت‌ های طراحی سایت خدماتی در ایران برای صاحبان سایت


شما به عنوان کسی که قصد طراحی یک وبسایت خدماتی را دارید می‌توانید یک خدمات رسان باشید یا اینکه صرفا قصد ایجاد یک وبسایت برای حضور سایر مشاغل تبلیغاتی را داشته باشید. روش اول به این شکل است که شما یک سایت طراحی می‌کنید و ویژگی‌های کسب و کار خود را در آن برای مشتری توضیح می‌دهید. نحوه خدمات رسانی خود را شرح می‌دهید و به مشتریان می‌گویید که چگونه می‌توانند از طریق سایت به شما سفارش خدمات دهند.

مزیت این روش برای شما این است که می‌توانید یک بار برای همیشه مطالبی را پیرامون معرفی کسب و کار خود در سایت بار گذاری کنید و برای مشتریان خود به نمایش بگذارید. افراد بیشتری می‌توانند از وجود کسب و کار شما با خبر شوند و دایره تبلیغات شما گسترده‌تر می‌شود. برای مثال اگر یک آموزگار زبان هستید با تبلغ به صورت میدانی تنها می‌توانید از اطرافیان خود مشتری جذب کنید، اما طراحی وبسایت به شما این امکان را می‌دهد از سراسر ایران هنرجو داشته باشید. یکی از مزایای دیگر طراحی سایت خدماتی در ایران این است که گاهی این شما نیستید که به دنبال مشتری هستید، بلکه افرادی که به شما نیاز دارند با جستجو در گوگل شما را پیدا می‌کنند.

روش دوم اما می‌تواند گستردگی بیشتری داشته باشد، به این صورت که شما در سایت خود خدمات خود را برای ارائه نمی‌گذارید بلکه یک وبسایت برای ارائه سایر خدمات طراحی می‌کنید. در این روش صاحبان کسب و کار‌های خدماتی می‌توانند اطلاعات خود را در سایت شما جایگذاری کنند و از این طریق خود را به مشتریان خود معرفی کنند. شما می‌توانید درصدی را به عنوان حق عضویت از این افراد دریافت کنید. از آن جایی که تعداد مشاغلی که می‌توانند در این سایت عضو شوند نا محدود است، در نتیجه افراد زیادی می‌توانند خدمت مورد نظر خود را در سایت شما دریافت کنند و جای پیشرفت زیادی برای این سایت وجود خواهد داشت. از جمله مزایای طراحی سایت خدماتی در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش مشتری در سطح کشوری و حتی جهانی
  • دسترسی بیست و چهار ساعته ب سایت
  • سرعت بخشیدن به پروسه جذب و هماهنگی با مشتری 
  • امکان واکنش سریع به انتقادات و نقد مشتریان
  • امنیت شغلی مناسب 
  • امکان ایجاد اعتماد و ثبات 


مزایای اقتصادی طراحی سایت خدماتی در ایران

قطعا اگر به عنوان یک کسب و کار خدماتی بخواهید خدمات خود را در سطح کشوری ارائه دهید، لازم است تا هزینه زیادی صرف تبلیغات گسترده خود بکنید. دست آخر هم باید منتظر بمانید تا ببینید بازخورد مثبتی دریافت می‌کنید یا خیر. اما در ارائه کسب و کار به شکل آنلاین شما می‌تواند با صرف کمترین هزینه تبلیغات زیادی در یک فضای گسترده انجام دهید. اعتماد سازی نیز در این فضا می‌تواند به شکل گسترده‌تری صورت بگیرد چرا که امکان دریافت بازخورد از مشتریان و نمایش آن برای سایر بازدید کنندگان سایت به سادگی فراهم است. ارائه خدمات در سطح کشور بدون وجود سایت، نیازمند ایجاد مکان‌های فیزیکی زیاد است که هزینه بالایی در پی دارد و نیروی انسانی زیادی می‌خواهد اما با طراحی وب‌سایت شما تنها یکبار سایت را طراحی می‌کنید و همه افراد می‌توانند در همه‌ جای ایران آن را ببینند. 

پتانسیل ایران در زمینه طراحی سایت خدماتی

از آن جایی که ورود کسب و کار‌ها مخصوصا کسب و کارهای خدماتی به دنیای مجازی در ایران به تازگی در حال انجام است و با توجه به مخاطبان زیادی که این فضا دارد، قطعا پتانسيل زیادی برای طراحی این وب‌سایت‌ها وجود دارد. انسان‌ها در تمام جهان همچنین ایران هر روز بیشتر از دیروز در حال وابسته شدن به اینترنت هستند. تمایل افراد برای خرید اینترنتی یا بافتن خدمات مورد نظر خود در اینترنت همواره رو به افزایش است. پس بدیهی است که مزایای طراحی سایت خدماتی در ایران برای صاحبان آن و مشتریان بسیار گسترده و همواره رو به رشد خواهد بود.

جمع بندی

جهان همواره در حال تغییر و توسعه است، به طور قطع دنیای مجازی یکی از فضاهایی است که نقش زیادی در این توسعه داشته و در آینده نیز خواهد داشت. وب‌سایت‌ها یکی از اصلی‌ترین بخش‌های فضای مجازی هستند که همه روزه افراد زیادی با مقاصد متفاوت از آن‌ها بازدید می‌کنند و تعداد بازدید کنندگان آن‌ها همواره رو به افزایش است. طراحی سایت خدماتی در ایران می‌تواند آينده‌ای روشن و رو به پیشرفت داشته باشد تنها کافی است که یک سایت استاندارد و با رعایت اصول این حرفه طراحی کنید.