خرید آنلاین کتاب امروزه رواج بسیاری پیدا کرده است و فروش آنلاین کتاب نیاز به وب سایت و روشی دارد که مصرف کنندگان به راحتی بتوانند کتاب موردنظر خود را پیدا کنند و سپس سفارش دهند. بهترین و ساده ترین راه فروش آنلاین کتاب طراحی سایت فروش کتاب می باشد.

با استفاده از نرم افزار طراحی وب مانند وردپرس یا HTML می توانید یک وب سایت بسازید و یا از یک شرکت طراحی وب سایت مانند پایدار شاپ در این زمینه کمک بگیرید. می توانید در یک شبکه اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر یا لینکدین به صورت رایگان تبلیغ کنید و اقدام به جذب مخاطب و مشتری نمایید.

با استفاده از الگویی برای ایجاد چندین صفحه محصول، یک ویترین فروشگاه اینترنتی برای وب سایت خود تنظیم کنید. هر محصول باید دارای صفحه وب مخصوص خود باشد که شامل تصویری از جلد کتاب، پیوند به محصول و شرح کتاب است. 

برای جذب ترافیک تازه به صفحات مختلف محصولات خود می توانید از تکنیک های بهینه سازی موتور جستجو (SEO) استفاده کنید که بر روی عبارات کلیدی توصیفی با رقابت کم تمرکز دارند. 

چند نکته مهم برای طراحی سایت فروش کتاب

نویسندگانی که به دنبال کنترل بیشتر بر فروش و درآمد کتاب خود هستند می توانند گزینه فروش کتاب های خود را در کتابفروشی آنلاین خود بجای سایت های کتاب الکترونیکی معمول مانند دیجی کالا و آمازون و غیره بررسی کنند. کار کتابفروشی ممکن است کار سختی به نظر برسد اما برای آن دسته از نویسندگانی که آماده اند مقالات خود را به یک کار مناسب تجاری تبدیل کنند یک کتابفروشی آنلاین می تواند یک تجارت بسیار سودآور باشد. انتخاب معمول نویسندگان این است که یک کتابفروشی ساده را فقط برای فروش کتاب های خودشان راه اندازی کنند یا یک کتابفروشی بزرگ آنلاین را برای فروش عناوین مختلف راه اندازی کنند. برخی از نویسندگان ترجیح می دهند که با داشتن راحتی بیشتری در اداره فروشگاه آنلاین کار خود را با یک کتابفروشی ساده آغاز کنند و بعداً به یک کتابفروشی کاملاً آنلاین گسترش دهند.

در اینجا چند نکته برای طراحی سایت فروش کتاب آورده شده است:

1. یک سایت جذاب و حرفه ای راه اندازی کنید

برای جذب خوانندگان به کتابفروشی آنلاین و نگه داشتن آن ها در آنجا به اندازه کافی برای خرید کتاب، سایت شما باید به خوبی طراحی شده و ظاهری حرفه ای داشته باشد. از وسوسه راه اندازی کتابفروشی آنلاین از وبلاگ یا وب سایت آماده خودداری کنید. حتی ممکن است در وبلاگ یا وب سایت خود بازدید و محتوای بسیار خوبی داشته باشید اما در دراز مدت داشتن یک سایت جداگانه با نام دامنه متفاوت برای کتابفروشی آنلاین خود بسیار مهم است.

2. تمام اجزای کتابفروشی آنلاین را برنامه ریزی کنید

برای یک کتابفروشی آنلاین موفق چندین مولفه اساسی مانند روش پرداخت ایمن، طراحی ظاهری خوب وب سایت، مجموعه نرم افزارهای ویژه و در آخر طرح های فروش خوب و جذاب برای محصولات دارد. بسیاری از افراد از مجموعه نرم افزار OptimizePress برای کتابفروشی های آنلاین استفاده می کنند زیرا این نرم افزار با سایت های موجود وردپرس کار می کند و مخصوص فروش محصولات طراحی شده است. شما می توانید از فروشنده تجارت الکترونیکی مانند E-Junkie استفاده کنید که روشی ایمن و ارزان برای فروش کتاب های الکترونیکی است یا گزینه دیگری مانند Gumroad را امتحان کنید.

3. مشوق ها و عواید را اضافه کنید

خوانندگان شما باید متقاعد شوند که خرید کتاب از سایت شما بهتر از سایت های دیگر است. در حالی که سایت هایی مانند دیجی کالا بازدید بیشتری دارند آن ها گزینه های محدودی برای نویسندگان دارند تا تخفیف های ویژه یا معاملات جذاب را برای خوانندگان ارائه دهند. در کتابفروشی خود می توانید انگیزه های جذاب و هدایا و سایر ویژگی های مشابه را اضافه کنید تا سایت شما گزینه بهتری برای خریداران کتاب باشد.

4. دسترسی به کتاب های خود را در سیستم عامل های دیگر محدود کنید

شما می توانید کتاب های خود را در لیست پرفروش ترین سایت ها مانند دیجی کالا نگه دارید اما پیوندهای کتاب های موجود در این سایت ها را محدود کنید. وقتی از کتاب خود در وبلاگ خود نام می برید به جای لینک دادن به صفحه کتاب خود در دیجی کالا یا سایت های دیگر به سایت کتابفروشی آنلاین خود پیوند دهید. شما باید تمام تبلیغات و بازاریابی خود را به کتاب فروشی آنلاین خود متمرکز کنید و سعی کنید خریداران را به حداکثر میزان فروش کتاب خود هدایت کنید.

5. برای مشتریان خود یک لیست ایمیل تهیه کنید

یکی از مزایای بزرگ کتابفروشی آنلاین این است که می توانید آدرس ایمیل خوانندگانی که کتاب های شما را می خرند دریافت کنید. هنگامی که قصد دارید کتاب های جدید خود را منتشر کنید می توانید یک ایمیل کوتاه و غیر اسپمی از کتاب ها برای آن ها ارسال کنید. همچنین می توانید یک خبرنامه هفتگی یا ماهانه خوب ایجاد کنید تا به خوانندگان خود ایمیل ارسال کنید تا آن ها را به سمت کتاب ها و کتابفروشی خود جذب کنید.

اهمیت سئو سایت برای یک فروشگاه آنلاین کتاب

قبل از راه اندازی یک فروشگاه کتاب آنلاین و کار بر روی سئو باید بدانیم که آیا واقعاً به SEO احتیاج داریم یا خیر و اگر پاسخ مثبت است برای چه اهدافی مهم است؟

ما دو دلیل مهم برای نیاز به سئو پیدا کرده ایم:

ایجاد یک برند شخصی

حضور مداوم در اینترنت به ویژه هنگام جستجوی محصولات و خدمات مربوط به شرکت شما به کاربران این امکان را می دهد تا با شرکت و برند شما بهتر آشنا شوند. این سطح از شناخت و اعتماد مناسب در شرکت را تضمین می کند که در آینده حضور شما را در بازار خدمات بهبود می بخشد یا حتی شما را به سمت پیشرو در فروش هدایت می کند. هر چقدر خریدار بالقوه با نام تجاری شما ملاقات کند بیشتر احتمال دارد که در هنگام خرید شما را نسبت به رقبایتان ترجیح دهند.

در نتایج جستجو موقعیت های بهتری بدست خواهید آورد 

هرچه رتبه سایت در نتایج جستجو بالاتر باشد پاسخ ها و بازخوردهای بیشتری دریافت خواهید کرد. به طور ناخودآگاه کاربران موقعیت های پیشرو در موتورهای جستجو را با سازمان های برجسته مرتبط ترجیح می دهند و می توان به آن ها اعتماد کرد.

حقایق و آمارهای مربوط به فروشگاه آنلاین کتاب

دنیای دیجیتال خریدهای اینترنتی و آنلاین را به میزان بسیار زیادی افزایش داده است. مطالعات اخیر نشان داده است که بیشتر مصرف کنندگان قبل از خرید یک محصول، اطلاعات مربوط به آن را از طریق اینترنت جستجو می کنند به ویژه در سایت های فروش محصول. چنین داده هایی سیگنال هشدار دهنده ای برای کسانی است که هنوز هم معتقدند SEO برای پیشرفت در کارشان خیلی مهم نیست. اگر چنین شرکت هایی به موقع نتوانند نتیجه گیری درستی انجام دهند در آینده نزدیک آن ها به راحتی قادر به رقابت با رقبای خود نخواهند بود و بسیار عقب خواهند ماند.

یک نظرسنجی انجام شده توسط GE Capital نشان می دهد بیش از 75٪ از پاسخ دهندگان گفته اند که قبل از خرید یک محصول باید ویژگی های آن را به طور آنلاین مطالعه کنند و سپس اقدام به خرید کنند.

در نظر نگرفتن فضای اینترنت هنگام توسعه تجارت خود یک اشتباه بزرگ است. علاوه بر سوال در مورد محصول مورد نظر، کاربران بیشتری خرید آنلاین می کنند. برخی این کار را می کنند زیرا آن ها به راحتی نمی توانند به فروشگاه بروند و خودشان این کار را انجام دهند در حالی که دیگران این کار را سریعتر و راحت تر انجام می دهند. صرف نظر از انگیزه های آن ها نتیجه این است که کار اصلی با مشتریان به تدریج در حال حرکت به فضای دیجیتال است پس در نتیجه باید به این تغییر رفتار توجه ویژه ای شود.

مواردی که باید در هنگام طراحی سایت فروش کتاب در نظر بگیرید

 1. روی استراتژی SEO خود کار کنید

اول از همه شما باید اهداف نهایی را که می خواهید در نتیجه ارتقا سایت خود به دست آورید تعیین کنید. در بازار پروژه های مشابه را کاوش کنید و دلیل موفقیت آن دسته از پروژه هایی را که در حال حاضر موقعیت های بالاتری در نتایج جستجو دارند تعیین کنید.

 1. لیستی از کلمات کلیدی و دامنه مشتریان خود را آماده کنید

لیست کلمات کلیدی در صورت راه اندازی یک کتابفروشی آنلاین باید دارای کلیدهایی مانند "خرید آنلاین کتاب" و "فروشگاه آنلاین کتاب" و غیره باشد. همچنین به میزان پیشرفت خود توجه کنید این به شما کمک می کند تا با دقت بیشتری به مخاطبی برسید که برای موفقیت در کار خود نیاز دارید.

 1. به سایت خود امتیاز دهید

محتوای وب سایت خود را به طور انتقادی ارزیابی کنید و هرچه دقیق تر ارزیابی کنید موفقیت شما در آینده موفقیت بیشتری کسب خواهد کرد. علاوه بر نمایش مستقیم دامنه کامل شما، منبع اینترنتی شما باید حاوی محتوای جالبی باشد که کاربران را مجبور کند به طور مداوم به دنبال اطلاعات مربوطه بروند. سایت هایی که مطالب در آن ها بطور مرتب به روز می شود محبوبیت بیشتری در موتورهای جستجو دارند بنابراین باید وقت خود را برای پر کردن سایت با اطلاعات مفید اختصاص دهید. برنامه نویسان ذی صلاح علاوه بر عناوین به مقاله هایی که اطلاعات مربوط به این صفحات را به موتورهای جستجو می دهند برچسب های متا نیز اضافه می کنند.

 1. تغییرات را به طور منظم پیگیری کنید

هر تغییری که در فروشگاه خود ایجاد می کنید از طریقی بر رتبه شما تأثیر می گذارد. به طور معمول تغییرات معمولا طی دو هفته اتفاق می افتد بنابراین ردیابی پیشرفت ها پس از چند روز از لحظه ایجاد تغییرات به شما امکان نمی دهد تصویر کامل را ببینید.

 1. به ساختار سایت توجه کنید

محتوای معنایی سایت قبل از هر چیز باید حاوی کاتالوگ کتاب باشد که توسط نویسندگان ، ژانر ادبیات و غیره به بخش های مختلف تقسیم شده است. جستجو به همان اندازه مهم خواهد بود و این برای آن دسته از کاربرانی است که از قبل دقیقاً می دانند چه می خواهند خرید برای کسانی که هنوز انتخاب خود را انجام نداده اند جستجوی پیشرفته مناسب است.

 1. موارد امنیتی را فراموش نکنید

به محرمانه بودن اطلاعات شخصی کاربران و همچنین امنیت روش های پرداخت توجه کنید زیرا این امر به افزایش اعتماد به نفس در فروشگاه شما بسیار کمک خواهد کرد.

 1. از خبرنامه اینترنتی استفاده کنید

شما به عنوان صاحب یک فروشگاه آنلاین کتاب آدرس ایمیل خوانندگان عادی خود را در اختیار دارید. از طریق خبرنامه می توانید مرتباً پیشنهادات تبلیغاتی آینده یا ورود تازه را به آن ها اطلاع دهید.

ویژگی های ضروری برای طراحی سایت فروش کتاب

تجارت در دنیای دیجیتال ویژگی های خاص خود را دارد که استفاده صحیح از آن فروشگاه کتاب آنلاین شما را با هر آنچه که برای توسعه مداوم و گسترش فرصت ها لازم است فراهم می کند. هر صنعت ویژگی های خاص خود را دارد و فروش کتاب نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 1. کاربر پسند بودن

سه چهارم کاربران عادی فروشگاه های آنلاین ادعا می کنند داشتن یک روش ساده برای استفاده از یک سایت بسیار مهم است. در نتیجه تجربه بازدید کننده با فروشگاه را تا حد ممکن باید آسان کنید.

 1. سازگاری با دستگاه های تلفن همراه

معاملات انجام شده از طریق تلفن همراه تقریباً نیمی از کل خریدهای آنلاین انجام شده را شامل می شود. بر این اساس ایجاد یک برنامه تلفن همراه با کیفیت بالا به افزایش سود شما کمک می کند.

 1. پرونده های رسانه ای با کیفیت

واقعیت این است که عکس ها کالاها را می فروشند نه متن. بنابراین شما باید بر روی تصاویر با کیفیت بالا از محصولات خود ترجیحا از زوایای مختلف تمرکز کنید تا خریدار بتواند محصول را از طریق صفحه نمایش خود احساس کند.

 1. آیتم های مرتبط

چنین عملکردی هم برای شما و هم برای خریداران بالقوه مفید خواهد بود. آن ها قادر به خرید چند کتاب جالب و متناسب با علایق آن ها خواهند بود و شما درآمد خود را افزایش خواهید داد.

 1. نقد های کاربران

عملاً هیچ کاربری وجود ندارد که کالاها را بدون خواندن بررسی اولیه درباره آن ها خریداری کند. مهم است که هم بررسی مثبت و هم منفی وجود داشته باشد به طوری که نظرات مصنوعی به نظر نرسند.

 1. سوالات متداول

غالباً افراد در مورد شرایط خرید، برگشت کالا، تحویل و ترمیم صفحه شخصی خود به اطلاعات دقیق تری نیاز دارند. داشتن این بخش به کاربران نشان می دهد شما به آن ها اهمیت می دهید.