به عنوان فروشنده حتما شما هم امروزه به دنبال یک بازاریابی در دنیای بزرگ اینترنت هستید. راه حل موثر می­تواند سئو سایت فروشگاهیتان باشد. در انبوهی از اطلاعات، کسب رتبه‌های برتر در سرچ موتورهای جستجو، ترافیک دریافتی زیاد و جذب مشتری با کمترین هزینه، برگ برنده بیزینس شما خواهد بود.

اما از چه روشی می­توانید به این موفقیت برسید؟ داشتن یک استراتژی مناسب و پیاده سازی روش­های صحیح سئو فروشگاهی نه تنها باعث رشد سایت شما می­شود؛ بلکه از اشتباهات پیش رو که ممکن است در طول مسیر کاری طراحی سایت به وجودآید، جلوگیری می­کند. در این بین چک کردن و اجرای یک چک لیست سئو، می­تواند تکمیل کننده و استراتژی اصلی مسیر شما در پیشرفت تجارت الکترونیکی باشد.

سئو سایت­های فروشگاهی

سئو یک سایت فروشگاهی از این جهت با دیگر سایت­ها متفاوت است که در این پلتفرم تعدادی زیادی محصول با ویژگی­های بسیار مشابه عرضه می­شوند و این دسته­بندی از نظر موتورهای جتسجویی مانند گوگل محتوا تکرای است؛ پس باید دقت کنید که در این سایت­ها نکات و چالش ایندکس شدن و سئو تکنیکال اهمیت زیادی دارد.

سئوی یک سایت فروشگاهی، شامل بهینه سازی مواردی مثل تیترها و توضیحات هر محصول، لینک­های داخلی، تجربه کاربری و... است.در مقابل روش­های تبلیغاتی یا خرید ترافیک، سئو یک سرمایه گذاری با هزینه کم است که حتما سود خوبی به شما باز می­گرداند و داشتن یک چک لیست مناسب هم در شروع و هم در میانه راه ابزار دست شما خواهد بود.

 التبه هیچ چک ‌لیستی دقیقا کامل و جامع نیست؛ اما توصیه می­کنیم مراحل زیر را گام به گام بررسی کنید تا سئوی سایت شما متحول گردد و صفحات شما در رتبه‌های برتر صفحه SERP قرار گیرد.

تجربه کاربری


به دلیل اینکه یک فروشگاه آنلاین در درجه اول کاملا مستقیم با خریدار در ارتباط است تجربه کاربری خوب اولین لازمه هر سایت فروش است. یک تجربه کاربری عالی در برخورد کاربر با سایت شما، می­تواند یک بازدیدکننده را به خریدار و حتی مشتری ثابت تبدیل کند. در این بخش، موارد زیر بهتر است رعایت شود؛وبسایت دارای قالب پاسخگو به دستگاه­های مختلفی مثل تلفن همراه، تبلت و... در کنار نسخه دسکتاپ باشد.

گواهینامه‌های SSL یا همان نماد سبز رنگ کنار آدرس url در وبسایت نیز باعث جذب و افزایش اعتماد مشتریان برای خرید، ورود به سایت و دادن اطلاعات شخصیتی آن­ها می­شود. در صورت استفاده از این گواهینامه‌ها، نیاز است تا هر سال تمدید صورت گیرد و جالب است بدانید طبق تحقیقات در 60 درصد از سایت­های برتر، ازHTTPS  استفاده می­شود.

بهتر است وب سایت، بخشی برای ثبت نظرات مشتریان و انتقادات آن­ها و تعامل با مخاطبان خود داشته باشد. سایت باید یک مپ HTML در اختیار مخاطبان قرار دهد تا به راحتی و در بین حجم زیاد محتوا بتوانند به بخش یا محصول مد نظر برسند؛ همچنین با اضافه کردن یک بخش جستجو تجربه کاربری را برای مشتریان خود ارتقا دهید.

طراحی ظاهری مثل پالت رنگی مناسب یا انتخاب نوع و اندازه فونت درست نیز از عوامل بسیار موثر در تجربه برخورد کاربر است. مورد آخر هم دسترسی به صفحات محصول با کم تر از 3 کلیک است؛ دسترسی با تعداد کلیک­های زیاد هم از نظر کاربر و هم از منظر موتورهای جستجو نیز یک شاخص ضعیف از عملکرد محسوب می‌شوند.

سرعت بارگذاری

افزایش سرعت صفحات سایت، افزایش مخاطبان و فروش را به همراه دارد. بهینه‌سازی سرعت اصولا از موارد تکنیکال طراحی سایت است؛ اما به شکل کلی با رعایت چند مورد زیر بهینه سازی تقریبا اجرا می­شود.

از شبکه توزیع محتوا (CDN) استفاده کنید؛ یعنی محتوا را روی شبکه‌ای متشکل از سرورهای مختلف در مکان‌های متفاوت بارگذاری کنید تا محدودیت جغرافیایی و اثر آن حذف شود. در گام بعدی حتما کلیه اطلاعات روی سایت را یعنی فایل‌ تصاویر، کدهای جاوا اسکریپت، کدهای CSS  و... را بهینه کنید؛ مثلا کیفیت و حجم تصاویر را بر اساس دستگاه مخاطب بهینه­سازی شود. فایل‌های JS و CSSرا بهینه­سازی کنید و از روش  Lazy Loading برای بارگذاری محتوا استفاده کنید.

کلمات کلیدی برای سئو سایت فروشگاهی

یکی از اقدامات بسیار تاثیرگذار در روند سئوی سایت شما سئو داخلی یا On-page صفحات سایت فروشگاهی با انتخاب کلمات یا عنوان­های کلیدی مناسب است. پیداکردن و انتخاب سرچی که بیشتر مخاطبان در جستجوی آن هستند، به عنوان کلمه کلیدی، شما را در اینترنت بسیار پیشتاز خواهد کرد. برای این کار می­توانید از ابزارهای تحقیقاتی کلمه کلیدی، مثل گزینه­های پیشنهادی سرچ گوگل، جستجوهای مرتبط ( Searches Related to ) و Keyword Surfer برای انتخاب کلمات کلیدی کمک بگیرید.

محتوا بدنه

در موتورهای جستجو به کمک محتوا می­توانید در نتایج جستجوی بیشتری دیده شوید؛ چون نسبت به کلیدواژه، محتوای خاص­تر و یکتاتری ارائه می­دهید. سعی کنید حداقل محتوا بدنه در هر صفحه بیش از 200 کلمه باشد. متن پرمعنی و درست بنویسید و فقط به ذکر کلمات کلیدی تمرکز نکنید. همچنین متن را اختصاصی و به درستی بدون کپی کردن بنویسید. از لینک دهی به سایر  محصولات مرتبط یا مطالب جالب بیشتر، استفاده کنید.

سئو تصاویر و ویدیو محصولات سایت فروشگاهی


برای افزایش سرعت سایت، سعی کنید تصاویر را بهینه سازی کنید. فشرده­سازی تصاویر و استفاده از فرمت مناسب یکی از عوامل مهم در بارگذاری تصویر است. برای فایل­هایتان از نام­های درست و متناسب با محصول به جای موارد پیش فرض استفاده کنید. مثلا IMG01254.jpg  را با  تیشرت-شلوار-سایز-40jpg جایگزین کنید. مکان عکس را در جای درست در صفحه نمایش انتخاب کنید. از کلمه کلیدی در متن جایگزین عکس استفاده کنید.

ویدیو نیز نرخ ارتباط و جذابیت کاربری را برای مخاطبان افزایش می­دهد و به شما کمک می‌کند تا زمان بازدید، کاربر افزایش یابد و شما در موتورها جتسجو از رقیبان پیشی بگیرید. برای استفاده از ویدیو در سایت­های فروشگاهی سعی کنید از موارد مختصر و مفید کمتر از یک دقیقه بهره بگیرید و تصاویر محصول را هرچه واقعی­تر، ساده و بدون فیلتر نمایش دهید.

شبکه‌های اجتماعی

از دیگر گزینه­هایی که وجه تمایز سئو سایت شما با دیگران خواهد بود؛ آیکون‌های اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی است. این قابلیت موجب تعامل بیشتر با مخاطبان و افزایش رتبه صفحه می­شود و یک تبلیغ و اشتراک گذاری رایگان محصول توسط کاربر را هم به همراه دارد.

موارد زیر هنگام استفاده از آیکون شبکه‌های اجتماعی در سایت فروشگاهی بهتر است رعایت شوند. تعداد بازنشر در شبکه‌های اجتماعی در صفحه محصول ذکر نشود. شبکه اجتماعی به درستی انتخاب شود مثلا اگر مخاطب شما ایرانی است، از پلتفرم­هایی مانند اینستاگرام که شناخته شده­تر است، استفاده کنید.

بودجه خزش

بودجه خزش همان میزان وقت اختصاص داده شده توسط موتورهای جستجو برای هر سایتی است. در این دریای شلوغ اینترنت، اقدام برای افزایش توجه موتورهای جستجو، منابع و قابلیت‌های سرویس هاستینگ وبسایتتان، بودجه خزش را تعیین می­کند؛ اما در کل، هر سایت و صفحه­ای میزان بودجه خزش مخصوصی دارد. پس بهتر است این بودجه برای صفحه­ها و مطالب اصلی که برای شما مهم است، استفاده شود.

برای سوق دادن بودجه خزش به سمت مدنظرتان، دسترسی موتورهای جستجو به بخش‌هایی که مهم نیستند را قطع کنید. لینک­هایی که خطای سروردارند یا  قابل یافتن نیستند و... را ترمیم یا حذف کنید. سرعت بارگذاری سایت را افزایش دهید تا در زمان مشخص، مقدار بیشتری بودجه خزش مربوط به سایت شما شود.

کلام آخر

در رقابت دیده شدن محتوا همین رعایت نکات اساسی و چک لیست سئو می­تواند سایت شما را در سطح سایت­های بزرگ قرار بدهد. البته مهم است که این فرایند به شکلی مستمر رعایت شود. یعنی همواره سئوی سایت چک شود. افزایش و بهینه سازی در آمارهای سرچ یک شبه رخ نمی­دهد و سئوی سایت نیاز به مراقبت طولانی مدت دارد.