این روزها با گسترش اینترنت و فضای مجازی شرایط به گونه‌ای پیش رفته است که بسیاری از افراد تمایل دارند محصولات خود را از طریق سایت به فروش برسانند. به همین منظور طراحی سایت فروشگاهی در سال‌های اخیر رونق زیادی گرفته است و همه روزه شاهد ایجاد یک سایت فروشگاهی جدید برای انواع و اقسام محصولات موجود در بازار هستیم. 

این کار مزایای بسیاری دارد، از جمله اینکه افراد دیگر برای خرید محصولات خود نیازی به مراجعه به مراکز شلوغ شهر که منجر به افزایش ترافیک و آلودگی هوا و آلودگی صوتی می‌شود، ندارند. فقط کافی است در منزل از طریق اینترنت محصولات مورد نظر خود را سفارش دهند تا این محصولات در منزل به آنان تحویل داده شود.


چه فردی برای انجام طراحی سایت فروشگاهی مناسب است؟


در عین حال طراحی سایت فروشگاهی از عهده هر کسی برنمی‌آید و نیازمند آشنایی کامل فرد با اصول انجام این کار و نحوه طراحی سایت است. این کار در عین حال نیاز به پشتیبانی دائمی نیز دارد، چرا که اگر فردی سایت خود را رها کند و از پشتیبانی مناسبی برای آن برخوردار نباشد، این احتمال وجود دارد که سایت پس از مدتی دچار مشکل شود و هزینه انجام شده برای آن به طور کامل از بین برود. پس باید کار طراحی سایت را به شرکتی سپرد که در زمینه پشتیبانی مطلوب از سایت نیز سابقه و شهرت خوبی داشته باشد. 


تاثیر کیفیت سایت بر جذب مشتری


کیفیت ایجاد سایت نیز از دیگر ارکان مهم در این زمینه محسوب می‌شود. شما اگر سایتی با کیفیت پایین تولید کنید که نحوه دسترسی به آن سخت باشد، نمی‌توانید انتظار این را داشته باشید که مشتری جذب کنید. در واقع طراحی سایت فروشگاهی مانند این است که شما یک شعبه جدید از فروشگاه خود را در مکانی دیگر تاسیس کرده‌اید. همانطور که در زمان احداث شعبه جدید همه موارد مربوط به زیبایی و امکانات مطلوب در این شعبه را در نظر می‌گیرید، در زمینه سایت فروشگاهی نیز باید همین رویه را مدنظر داشته باشید. ضمن اینکه ضروری است در اکثر ساعات شبانه‌روز در سایت حضور داشته باشید و به درخواست‌های مشتری رسیدگی کنید. 


مزایای طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت فروشگاهی مزایای بسیاری دارد. از جمله اینکه به واسطه گسترش استفاده از اینترنت، همه افراد حتی افرادی که به هر دلیلی امکان و یا تمایل خروج از منزل خود را ندارند، مشتری شما خواهند بود. از سوی دیگر افراد هزینه کمتری برای خرید محصولات فروشگاهی مورد نظر خود خواهند پرداخت که این مسئله باعث می‌شود تمایل بیشتری برای خرید داشته باشند. چرا که شما در صورت خرید حضوری مجبور به پرداخت هزینه انتقال محصولات خریداری شده خود به منزل خواهید بود، که در عین حال اگر این کار با وسیله نقلیه‌ای مانند وانت انجام شود، هزینه بیشتری نیز خواهد داشت. اما در صورت خرید اینترنتی از سایت فروشگاهی، شما دیگر نیاز به پرداخت این هزینه نخواهید داشت و صرفا هزینه پست را می‌پردازید.


در عین حال بسیاری از فروشگاه سقف قیمتی برای هزینه ارسال محصولات تعیین کرده‌اند، به طوری که اگر شما از سقف مشخص شده بیشتر خرید کنید، هزینه ارسال برای شما رایگان خواهد بود. به طور کلی شما برای طراحی سایت فروشگاهی خود باید به گونه‌ای عمل کنید که مشتریان به شما اعتماد کنند و مطمئن باشند که خرید از سایت شما باعث ایجاد ضرر مالی برای آن‌ها نخواهد شد و محصول خریداری شده کیفیت مطلوبی خواهد داشت. به این ترتیب می‌توانید مشتریان خود را به خریداران دائمی محصولات خود تبدیل کنید. 


لزوم سهولت در استفاده از سایت فروشگاهی


سایت باید به گونه‌ای طراحی شود که مشتری با آن احساس راحتی کند و در برخورد اول متوجه شود که مسئولین سایت فروشگاهی به خواسته و سلیقه مشتری احترام می‌گذارند. بنابراین جذابیت بصری مطلوب در صفحه اول سایت بسیار مهم است. علاوه بر این مواردی چون استفاده از اصول روانشناسی در نحوه اطلاع‌رسانی به مشتری و داشتن یک شیوه و راهبرد مناسب برای فروش محصولات بر روی دیدگاه مشتری نسبت به عملکرد شما تاثیر خواهد گذاشت. ضروری است که صفحه اول سایت خود را به گونه‌ای طراحی کنید که مشتری در نگاه اول همه اطلاعات مورد نیاز خود در زمینه محصولات فروشگاهی شما را مشاهده کند و بتواند درباره خرید از سایت فروشگاهی شما بهتر تصمیم بگیرد. 


سئوی سایت فروشگاهی

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در زمینه طراحی سایت فروشگاهی در نظر بگیرید، مسئله سئو است. به کار گیری اصول مربوط به سئوی سایت باعث می‌شود سایت شما در صفحات اول گوگل به خوبی دیده شود و در نتیجه بازدید از سایت شما به میزان قابل توجهی افزایش یابد. این مسئله به طور قطع بر روی میزان فروش شما تاثیر مثبتی خواهد داشت. به خصوص با توجه به اینکه روزانه میلیون‌ها نفر در ایران از سایت‌های مختلف فروشگاهی بازدید می‌کنند و سایتی بیشتر دیده می‌شود که جذابیت بیشتری داشته باشد و تنوع بیشتری نیز در محصولات ارائه شده توسط آن وجود داشته باشد . 


اهمیت رعایت اصول و قوانین گوگل در سئوی سایت فروشگاهی


شما باید طراحی سایت فروشگاهی خود را به گونه‌ای پیش ببرید که قوانین گوگل در آن رعایت شده باشد. ضروری است در این زمینه با شرکت‌های معتبر برای طراحی سایت فروشگاهی مشورت کنید تا بهترین روش را برای این کار در نظر بگیرید و بنابراین بهترین نتیجه ممکن را به دست آورید. از آنجایی که عدم رعایت قوانین گوگل باعث افول رتبه سایت می‌شود، تداوم این روند می‌تواند باعث شود که سایت شما به طور کلی از صفحه جستجوی گوگل حذف شود، که این مسئله باعث ضرر مالی شما خواهد شد.


شرط موفقیت در طراحی سایت فروشگاهی


برای اینکه بتوانید رویه موفقی در طراحی سایت فروشگاهی در پیش بگیرید، قبل از هر چیز بهتر است که خود را به جای یک مشتری که قصد خرید از یک فروشگاه اینترنتی را دارد، قرار دهید. به این ترتیب خواهید توانست انتظارات و خواسته‌های یک مشتری را بهتر درک کنید و بدانید که مشتریان از یک سایت فروشگاهی چه چیز می‌خواهند. به این ترتیب می‌توانید موفقیت خود را در این زمینه تضمین کنید. مواردی که یک مشتری از سایت فروشگاهی انتظار دارد، سرعت زیاد بالا در بالا آمدن صفحات سایت، وجود توضیحات مناسب و مطلوب در صفحه اول سایت درباره محصولات ارائه شده در فروشگاه اینترنتی شما،‌ آسان بودن روند استفاده از سایت، و قرار دادن صفحاتی برای ارائه نظرات و شکایات احتمالی مشتری است. 

 

چه امکاناتی برای طراحی سایت فروشگاهی ضروری است؟


شما در زمان طراحی سایت فروشگاهی خود باید امکاناتی را برای مشتری در نظر بگیرید تا خریدار به راحتی بتواند همه کارهای مربوط به خرید محصول مورد نظر خود را از فروشگاه شما انجام دهد. امکانات مورد نیاز برای این منظور به شرح زیر است: 


 • سیستم سبد خرید
 • دسته‌بندی محصولات
 • امکان اتصال آسان به درگاه بانکی     
 • امکان اطلاع‌رسانی به مشتری از طریق ایمیل
 • امکان ثبت نظرات و پیشنهادات توسط مشتری
 • امکان مقایسه محصولات شما با فروشگاه‌های دیگر
 • امکان مشخص کردن محصولات بر اساس ویژگی‌های دلخواه مشتری
 • روش مناسب برای خرید و ارسال محصول
 • امکان مدیریت حساب بانکی
 • مدیریت سفارش و پرداخت
 • ارائه تخفیف مطلوب به مشتری
 • مدیریت واحدهای پولی
 • امکان درج قیمت متفاوت برای برخی از مشتریان خاصپایدار وب، پیشرو در طراحی سایت فروشگاهی و اینترنتی


اگر شما نیز به دنبال طراحی یک سایت فروشگاهی برای فروش محصولات خود هستید، کارشناسان ما در سایت پایدار وب آماده ارائه رهنمودها و کمک‌های لازم در این زمینه به شما هستند. شما می‌توانید با قیمتی بسیار مناسب طراحی سایت فروشگاهی خود را به ما بسپارید و سایت مورد نظر خود را با بهترین کیفیت و امکانات موجود دریافت کنید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پایدار وب که تجربه چندین ساله در امر طراحی انواع سایت را دارد، از بابت ارائه بهترین پشتیبانی از سایت فروشگاهی اطمینان خاطر داشته باشید.