با توجه به افزایش استفاده از اینترنت و فضای مجازی و همچنین گسترش ابزارهای الکترونیکی برای استفاده راحت‌تر از اینترنت، سال‌ها است که دیگر نشریات کاغذی آن اقبال گسترده و مشتریان فراوان خود را ندارند و بسیاری از نشریات، نسخه چاپی خود را به طور کامل تعطیل کرده‌اند و یا اینکه تعداد تیراژ آن را به میزان قابل توجهی کم کرده‌اند. بنابراین می‌توان گفت که دیگر انتشار مجله کاغذی از نظر مالی سودی ندارد و به همین دلیل است که افراد به دنبال یادگیری روش‌های طراحی سایت مجله‌ای هستند، تا به این ترتیب از روند رقابت در این زمینه عقب نیفتند و در عین حال مجله مورد نظر خود را داشته باشند. 

طراحی سایت خبری چیست؟

در واقع طراحی سایت مجله‌ای به این منظور صورت می‌گیرد که دیگر روال سنتی انتشار روزنامه و مجله تا حد زیادی منسوخ شده است و هر روز بر تعداد مجله‌هایی که از حالت چاپ کاغذی خارج می‌شوند و در فضای اینترنت فعالیت خود را گسترش می‌دهند، افزوده می‌شود. در همین راستا قصد داریم در این مقاله به روش‌های طراحی سایت مجله‌ای بپردازیم و راه‌های انجام این کار را مورد بررسی قرار دهیم. اقدامی که به خصوص برای مجله‌های تازه راه‌اندازی شده و برای افرادی که قصد دارند فعالیت خود را در این زمینه آغاز کنند، بسیار مهم است. چرا که یادگیری روش صحیح انجام این کار می‌تواند روند کار را به گونه‌ای پیش ببرد که شما در زمان کوتاهی به اهداف مورد نظر خود دست یابید.


مزایای طراحی سایت مجله‌ای خبری

طراحی سایت مجله‌ای باعث می‌شود شما بتوانید بهتر میان قسمت‌های مختلف مجله خود از جمله بخش‌های خبری و سیاسی، ارتباط موثر و خوبی برقرار کنید. از سوی دیگر این کار باعث می‌شود که شما ارتباط بسیار مناسب‌تر و مطلوب‌تری با خوانندگان مجله خود داشته باشید و بهتر و سریع‌تر خواسته‌ها و اعتراضات آنان را بررسی کنید. به گونه‌ای که می‌توانید در سایت خود امکانات مختلفی برای خوانندگان از جمله نظرسنجی و اعلام نظر درباره بخش‌های مختلف مجله را ایجاد کنید تا خواننده احساس نزدیکی بیشتری با مجله شما داشته باشد و از خواندن آن لذت ببرد. نحوه تعامل سازنده با خواننده از طریق سایت مجله‌ای باعث می‌شود سایت شما به یک مجله بسیار پرمخاطب با بازدید بالا تبدیل شود. 


این مسئله برای شما سود مالی بالایی به همراه خواهد داشت. چرا که از یک سو می‌توانید برای خوانندگان خود به منظور مطالعه مجله حق اشتراک قرار دهید، و از سوی دیگر این امکان برای شما فراهم است که با گنجاندن تبلیغات شرکت‌های مختلف، از محل تبلیغات نیز درآمدهای قابل توجهی به دست آورید. این کار برای شما آسان‌تر از روش دریافت تبلیغات برای نشریات کاغذی خواهد بود، زیرا شما در نشریات کاغذی باید هزینه‌های مربوط به چاپ آگهی را بپردازید و در عین حال تبلیغات بخش عمده‌ای از صفحات مجله شما را اشغال خواهد کرد. اما در صفحات سایت اینترنتی این معضل وجود ندارد و صرفا کافی است در گوشه‌های صفحه مجله خود در سایت، تبلیغات را قرار دهید.


مهم‌ترین نکات در زمینه طراحی سایت مجله‌ای خبری

در زمینه طراحی سایت مجله‌ای رعایت چند نکته بسیار مهم و ضروری است، که مهم‌ترین آن‌ها شاید رعایت اصول سئو در زمینه انتشار مطالب باشد. در ادامه این نکات مهم را بررسی می‌کنیم. شما می توانید برای طراحی سایت مجله ای خبری، از طریق سامانه پایدار وب نیز اقدام به سفارش سایت مورد نظر خود کنید. 


ارائه ماژول برای موضوعات مختلف


به طور کلی نشریات بخش‌های مختلفی را در بر می‌گیرند که هر یک از این بخش‌ها دارای موضوعات مختلفی هستند. با توجه به این مسئله باید این نکته را مدنظر قرار دهید که در طراحی یک سایت مجله‌ای، ضروری است موضوعات را به تفکیک مشخص کنید و برای هر موضوع یک صفحه جداگانه در نظر بگیرید. در واقع پیش از طراحی سایت باید موضوعات خود را به صورت جداگانه تعیین کنید.


انتشار اخبار به روز و جدید با بهترین شیوه ممکن


این مسئله بسیار مهم است که شما سایت خود را همواره به روز نگه دارید. در صورتی که سایت شما هر روز آپدیت نشود، این مسئله بر روی علاقه مشتری و تمایل وی به مشاهده سایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. بنابراین در هنگام طراحی سایت باید به پشتیبانی هر روزه از آن نیز توجه ویژه داشته باشید و از همه صفحات سایت خود بکاپ بگیرید تا بتوانید در صورت وقوع یک اتفاق پیش‌بینی نشده، سایت پشتیبان را به سرعت بر روی اینترنت قرار دهید.


استفاده از رنگ و فونت مناسب


رنگ نقش بسیار مهمی در جذب مخاطب برای دیدن یک سایت مجله‌ای دارد. از سوی دیگر فونت نوشته‌های سایت نیز باید مطلوب و چشم‌نواز باشد تا مخاطب را آزار ندهد. فونت خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ باعث آزار مخاطب می‌شود.


طراحی خروجی  RSS


بر اساس قوانین گوگل، سایتی رتبه بالا را کسب می‌کند که بیشتری میزان لینک‌دهی را داشته باشد. با توجه به این مسئله داشتن یک خروجی RSS  که از آن بتوان برای لینک دادن به مجله‌های مشابه استفاده کرد، بسیار مهم است. برای مثال شاید محتوای مجله شما سرگرمی و مطالب جذاب درباره بازیگران باشد، اما خواننده به خواند مطالب ورزشی نیز علاقه داشته باشد. داشتن خروجی RSS باعث می‌شود خواننده دیگر سایت شما را ترک نکند.


رعایت اصول سئو


همانطور که اشاره شد، این مسئله مهم‌ترین بخش مربوط به اصول طراحی سایت مجله‌ای خواهد بود. در صورتی که محتوای سایت شما نقصی نداشته باشد و همه اصول سئو در آن رعایت شده باشد، شما به راحتی خواهید توانست رتبه سایت خود را در سطح بالا حفظ کنید. 


ظاهر ساده و کاربردی سایت مجله


ساده و کاربردی بودن صفحات مجله موجب می‌شود مخاطبین بیشتری به سایت شما مراجعه کنند. در عین حال قالب سایت شما باید وزین و زیبا باشد، این مسئله باعث جلب نظر بهتر مخاطبان خواهد شد.


انتشار تصاویر جذاب و با کیفیت


به طور قطع استفاده از تصاویر زیبا و دارای کیفیت مطلوب باعث می‌شود سایت شما جلوه بهتری داشته باشد و مخاطب را به مشتری دائمی شما تبدیل کند. اما در صورت نداشتن تصاویر جذاب، شما مخاطبین خود را از دست خواهید داد. بنابراین باید یک تیم گرافیکی قوی و توانا داشته باشید تا سایت شما از این نظر نیز عملکرد درستی داشته باشد.


به کار بردن یک زمینه مناسب و جذاب


بهتر است از زمینه‌های گیج‌کننده و شلوغ استفاده نکنید. زیرا این کار باعث آزار خواننده از نظر روحی خواهد شد. 


صفحه اصلی یک سایت مجله‌ای چه امکاناتی باید داشته باشد؟


به طور کلی سایت‌های مجله‌ای به امکانات متعدد و مهمی نیاز دارند، از جمله این امکانات می‌توان به داشتن یک مجموعه باکس که در جلب نظر مخاطب تاثیر بسزایی دارد، اشاره کرد. در ادامه این امکانات را بررسی می‌کنیم. 


بخش درباره ما


خواننده در این قسمت می‌تواند از اهداف کلی و نوع تفکر صاحبان مجله آگاهی پیدا کند و به این ترتیب می‌تواند خط فکری مجله را بشناسد و بر اساس سلیقه خود با آن ارتباط برقرار کند. در عین حال طراحی این بخش مانع از جعل و سوء استفاده از برند شما خواهد شد.


بخش تماس با ما


این بخش مجله نیز مربوط به راه‌های برقراری تماس با مدیران سایت برای بیان خواسته‌ها و مشکلات مخاطبان است. 


نظرسنجی


گنجاندن این قسمت در سایت موجب مشارکت مخاطب در روند فعالیت مجله می‌شود و به این ترتیب خواننده رغبت بیشتری برای حفظ ارتباط خود با مجله شما خواهد داشت.


بخش دادن رتبه به صفحات مختلف


شما می‌توانید برای هر صفحه از سایت خود یک بخش نظرخواهی جدا طراحی کنید، به این ترتیب مخاطبان شما افزایش خواهند یافت و شما بر اساس سلیقه مخاطب می‌توانید محتوای خود را تولید کنید.


طراحی بخش باکس اخبار


طراحی این بخش با ماژول‌های مختلف برای مجلات صورت می‌گیرد و دسته‌بندی آن نیز طبق موضوعات مختلف انجام می‌شود.


طراحی بخش باکس جستجو


این بخش به این منظور طراحی می‌شود که کاربران کار آسان‌تری برای پیدا کردن موضوع مورد نظر خود داشته باشند.


طراحی بخش باکس کاربر


این باکس به شما اجازه می‌دهد که بتوانید تعداد نامحدودی کاربر را کنترل و سطح دسترسی آنان را نیز بر اساس صلاح‌دید خود محدود کنید. در عین حال می‌توانید در این بخش برای دریافت اشتراک مجله به منظور افزایش دسترسی مخاطب، اقدام کنید.


طراحی باکس کارکنان مجله


در این قسمت همکاران شما در مجله می‌توانند نسبت به قرار دادن محتوا در صفحات مختلف سایت اقدام کنند. 


طراحی باکس آرشیو


در این بخش شما می‌توانید اخبار و مطالب گذشته را آرشیو کنید تا در صورت نیاز به آن‌ها به راحتی دسترسی داشته باشید.


طراحی سایت مجله ای خبری در سامانه پایدار وب


با طراحی وب سایت مجله ای خبری در سامانه پایدار، شما می توانید سفارش یک سایت با کیفیت، پر سرعت، ایمن و طراحی شده متناسب با حوزه فعالیت شما را دریافت کنید. برای اطلاع از شرایط و تعرفه های طراحی سایت مجله ای خبری می توانید از طریق شماره تلفن های درج شده در سایت، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.