طراحی وب سایت دولتی به یک رویکرد تخصصی برای ساخت یک CMS (یا سیستم مدیریت محتوای دولتی) اشاره دارد که ایجاد و ذخیره محتوا توسط یک سازمان دولتی را مدیریت می کند.

شهروندان انتظار دارند همان کارها و محیط با رابط کاربری ساده که با طراحی وب سایت بخش خصوصی انجام می دهند را اینجا تجربه کنند. به طور خاص، ویژگی‌های طراحی وب‌سایت دولتی باید شامل مسیریابی مطالب و قسمت های مختلف سایت با قابلیت جستجو، برجسته بودن خدمات اصلی، ارائه تجربیات شخصی بر اساس جغرافیا، راهنما و موارد دیگر باشد. سامانه طراحی سایت پایدار وب در زمان زاه اندازی وب سایت ها به همه ویژگی ها توجه دارد.


طراحی وب سایت دولتی چه تفاوتی با بخش خصوصی دارد؟

برخلاف وب سایت های بخش خصوصی، طراحی وب سایت دولتی باید بر اساس رفتار شهروندان انجام شود، که شامل افراد با هر سلیقه و رفتاری است. در حالی که بخش خصوصی ممکن است جمعیتی هدفمند از مشتریان داشته باشد. مثلا اگر شما یک سایت تخصصی راجع به بازی های کامپیوتری دارید میدانید اکثریت مخاطبین شما رده سنی جوان و نوجوان هستند که احتمالا با خیلی اصطلاحات و فضای دیجیتال آشنا هستند.

 طراحی وب سایت دولتی باید به همه افراد از جمله افراد دارای معلولیت خدمت کند. در نتیجه، پیشرفته ترین طرح ها شامل دسترسی آسان اطلاعات و تکمیل کار است که سازگار با موبایل، پاسخگو و در دسترس باید. وب‌سایت‌های بخش عمومی که از داده‌ها مطلع می‌شوند و معیارهای عناصر طراحی مبتنی بر شهروندی را برآورده می‌کنند، منجر به رضایت و مشارکت بیشتر شهروندان می‌شوند.


دولت باید از طراحی وب سایت هوشمند استفاده کند

دولت‌های محلی وظیفه ایجاد جوامع قوی‌تری را برعهده دارند و وب‌سایت آن‌ها اغلب اولین و اصلی‌ترین منبع اطلاعاتی است که شهروندان از آن استفاده می‌کنند. و باید برای آنها سند باشد. 

مهمترین دلیلی که افراد از یک وب سایت دولتی محلی استفاده می کنند، تکمیل یک کار یا تراکنش است، بنابراین طراحی وب سایت باید با در نظر گرفتن خواسته مشتری ساخته شود و درک کند که چگونه تجربه بر اساس device متفاوت است. به عنوان مثال، اگر شخصی در حال جستجوی اطلاعات دادگاه از یک دستگاه تلفن همراه است، احتمالاً جزئیاتی مانند آدرس یا شماره تلفن را جستجو می کند، بنابراین اطمینان از اینکه چنین اطلاعاتی به طور برجسته نمایش داده می شوند، مهم است.

به طور خلاصه، وب‌سایت‌های دولت به CMS خود وابسته هستند تا وظیفه‌محور باشند و شهروندان را قادر می‌سازند تا آن کار را به سرعت انجام دهند. با توجه به نوع طراحی و در نظر گرفتن همه معیارها پایدار وب میتواند برای این کار مناسب باشد.


اهمیت سازگاری با موبایل


نیمی از کل ترافیک وب‌سایت‌های دولتی از طریق دستگاه‌های تلفن همراه است  و با توجه به اینکه شهروندان بیشتری خواستار دسترسی در حال حرکت به خدمات هستند، انتظار می‌رود این تعداد به شدت افزایش یابد. با دانستن این موضوع، سازمان‌های بخش عمومی وب‌سایت‌های خود را برای موبایل‌پسند بودن ارتقا می‌دهند، به این معنی که سایت با صفحه نمایش تلفن همراه سازگار است، در دسترس و خوانا است و مسیریابی ساده‌تری را ارائه می‌دهد.


استفاده از device به دلایل مختلفی معیار مهمی برای نظارت است. مهمتر از همه، نشان می دهد که کاربران چگونه به طراحی وب سایت های دولتی دسترسی دارند و چگونه این تجربیات بر اساس دستگاه متفاوت است. تیم paydarweb دائماً در حال نظارت بر روش‌های طراحی جدید برای بهینه‌سازی در مورد استفاده از تلفن همراه است و می‌تواند به شناسایی صفحات با ترافیک تلفن همراه بالاتر برای اولویت‌بندی بهبود تجربه برای چنین کاربرانی کمک کند.یک CMS انعطاف پذیر چقدر برای طراحی وب سایت دولتی اهمیت دارد؟


دولت هایی که در حوزه دیجیتالی خود پیشتاز هستند، قدرت یک رویکرد خدماتی در طراحی وب سایت خود را درک می کنند. این سازمان ها به هر تعامل وب سایتی به عنوان فرصتی برای یادگیری نحوه ارائه خدمات دیجیتالی بهتر به شهروندان خود نگاه می کنند. آنها همچنین وب سایت خود را بر روی یک CMS انعطاف پذیر می سازند، بنابراین می توانند بر اساس بینش ها عمل کنند و به طور مداوم تجربه شهروندی را بهبود بخشند.


هزینه طراحی سایت دولتی

با توجه به مواردی که اشاره شد و پیچیدگی ها و در عین حال سبک بودن  آن، برای طراحی یک سایت سازمانی نمیتوان از قالب آماده استفاده کرد. باید با توجه به نوع خدمات خود سفارش داده شود و طبق آن برآورد هزینه گردد. 


جمع بندی

سایت های عمومی و دولتی معمولا خدمات عمومی برای انجام تراکنش ها و خدمات مجوز و ... ارائه میدهند. پس باید رابط کاربری آسان و سرعت بالا و همچنین سازگار با دستگاه های مختلف باشد. مخاطبین در سایت های شخصی معمولا مشخص است و میتوان آنها را پیش بینی کرد درحالی که در سایت های سازمانی شهروندان با همه قشر باید در نظر گرفته شوند.آیا وب سایت شخصی با دولتی متفاوت است؟

تفاوت این دو در نوع محتوا و خدمات ارائه شده در سایت با توجه به نیاز مخاطب است. 


آیا برای طراحی سایت دولتی میتوان از قالب آماده استفاده کرد؟

سایت های عمومی برای اکثریت مخاطب است و باید با توجه به معیارهای زیادی سفارشی سازی شود.