رنگ یک ابزار قدرتمند است که نه تنها بر احساس افراد، بلکه بر آنچه که انجام می‌دهند نیز تأثیر می‌گذارد. روانشناسی رنگ می‌تواند به تقویت برند شما، تشویق فروش و حتی راهنمایی بازدیدکنندگان به سمت صفحات یا اقدامات خاص در وب‌سایت شما کمک کند. مطالعات نشان می دهد که مردم در 90 ثانیه یا کمتر از آن تصمیم می‌گیرند که آیا محصولی را دوست دارند یا نه و 90 درصد این تصمیمات صرفا بر اساس رنگ است. تحقیقات همچنین مشخص کرده است که رنگ می‌تواند شناخت برند را تا 80 درصد افزایش دهد.

 در این مقاله از سامانه پایدار وب به بررسی تاثیر رنگ بندی در طراحی سایت می پردازیم و شما می توانید پس از مطالعه این مقاله، از اصلی ترین و مهم ترین موارد، مطلع شوید.


روانشناسی رنگ در طراحی وب سایت


تصادفی نیست که بسیاری از سایت‌های شبکه‌های اجتماعی محبوب (فیس بوک، توییتر، لینکدین و تامبلر) و برندهای فناوری (دل، آی بی ام، اچ پی و اینتل) دارای لوگوی آبی هستند. اما این به این معنی نیست که رنگ آبی برای وب‌سایت شما مناسب است. و حتی اگر آبی برای سایت شما عالی است، فراموش نکنید که به رنگ‌های دیگری که باید همراه آن استفاده کنید و مکان استفاده از این رنگ‌ها فکر کنید. اگر متوجه هستید که رنگ‌ها چگونه بر افراد تأثیر می‌گذارند، می توانید مطمئن باشید که رنگ‌های طراحی وب‌سایت شما به جای اینکه علیه شما باشد، به نفع شما هستند.


بیایید به برخی از اصول موجود در رنگ‌های مختلف نگاهی بیندازیم.


روانشناسی رنگ قرمز در طراحی سایت


رنگ قرمز در واقع می‌تواند ضربان قلب افراد را افزایش دهد و باعث شود که فرد سریع‌تر نفس بکشد. قرمز با هیجان، عشق، انرژی و حرکت همراه است. همچنین برخی موارد بالقوه منفی از جمله جنگ، خشونت، آتش، خشم و خطر را در ذهن تداعی می‌کند.


چه زمانی از رنگ قرمز در طراحی وبسایت استفاده کنیم؟


از قرمز به عنوان رنگ برجسته برای جلب توجه به چیزی یا ایجاد هیجان استفاده کنید. قرمز می‌تواند برای غذا، مد، سرگرمی، ورزش، بازاریابی، تبلیغات، خدمات اورژانس و مراقبت‌های بهداشتی مفید باشد.


چه زمانی باید از رنگ قرمز در طراحی وبسایت اجتناب کرد؟


بیش از حد از آن استفاده نکنید. هیجان بیش از حد می‌تواند چیز بدی باشد. قرمز معمولا برای کالاهای لوکس، محتوای مرتبط با طبیعت یا وب سایت‌ها و خدمات حرفه‌ای مناسب نیست.


روانشناسی رنگ زرد در طراحی سایت


زرد روشن‌ترین رنگ است، و تداعی‌کننده شایستگی، شادی، خوش بینی و جوانی همراه است. زرد همچنین دارای برخی ویژگی‌های تداعی‌کننده امور منفی مانند ترس، فریب و بی‌ارزش بودن است.


زمان استفاده از رنگ زرد در وبسایتها


برای انرژی بخشیدن به افراد یا ایجاد حس شادی از رنگ زرد روشن به میزان کم استفاده کنید. از رنگ زرد ملایم برای داشتن احساس شادی استفاده کنید. رنگ زرد می‌تواند برای جلب توجه به متن و فراخوانی عالی باشد.


چه زمانی از رنگ زرد در طراحی وبسایت اجتناب کنیم؟


زرد می‌تواند به سرعت تبدیل به قدرت شود، می‌تواند چشم را تحت فشار قرار دهد، بنابراین از آن کمتر استفاده کنید. رنگ زرد بیش از حد یا رنگ نادرست می تواند به یک اسپم در سایت شما تبدیل شود.


روانشناسی رنگ نارنجی در طراحی سایتهای مختلف


نارنجی رنگی پرانرژی و پر جنب و جوش است که اغلب با سرگرمی، شادی، انرژی، گرما، جاه‌طلبی، هیجان و اشتیاق همراه است. همچنین می‌توان از آن برای برقراری ارتباط محتاطانه استفاده کرد.


چه زمانی از رنگ نارنجی استفاده کنیم


از این رنگ برای جلب توجه در زمینه فراخوان نسبت به اشتراک، خرید، ثبت نام، ترخیص، فروش یا سایر مواردی که می‌خواهید مردم متوجه آن شوند، استفاده کنید. استفاده از این رنگ برای تجارت الکترونیک، خودرو، فناوری، سرگرمی، غذا و مراقبت از کودکان خوب است.


چه زمانی از رنگ نارنجی اجتناب کنیم


اگرچه رنگ نارنجی کمی کمتر از قرمز باعث ایجاد هیجان و خشم می‌شود، اما هنوز هم می‌تواند به سرعت تبدیل به قدرت شود. پس در استفاده از آن زیاده روی نکنید.


روانشناسی رنگ سبز


سبز یک اثر هماهنگ کننده و متعادل کننده دارد. این رنگ با مواردی همچون رشد، سلامتی، طبیعت، ثروت، پول، آرامش، مردانگی، سخاوت، باروری، شانس، صلح، هماهنگی، حمایت و انرژی همراه است.


چه زمانی از رنگ سبز استفاده کنیم؟


رنگ سبز ساده‌ترین رنگ برای پردازش چشم است. از آن برای ایجاد یک اثر آرامش‌بخش، یا نمایش شروع یک مرحله، طبیعت یا ثروت جدید استفاده کنید. استفاده از آن برای محتواهای مربوط به علم، گردشگری، پزشکی، منابع انسانی، محیط زیست و پایداری عالی است.


چه زمانی از رنگ سبز اجتناب کنید؟


این رنگ برای کالاهای لوکس، فناوری یا محتوایی که برای دختران نوجوان طراحی شده است، کمتر مناسب است.


روانشناسی رنگ آبی در طراحی وب سایت


آبی با مردانگی، شایستگی، کیفیت، آرامش، قابل اعتماد بودن، استواری، خرد، وفاداری، قدرت، بهره‌وری، اعتماد و امنیت همراه است. آبی روشن همچنین می تواند ایجادکننده طراوت‌ و انرژی بخش باشد.


چه زمانی از رنگ آبی استفاده کنیم؟


آبی اغلب توسط شرکت‌ها و بانک های بزرگ استفاده می‌شود، زیرا غیر تهاجمی است و با اطمینان بخشی همراه است. برای مراقبت‌های بهداشتی، دندانپزشکی، فناوری پیشرفته، پزشکی، علمی، دولتی، حقوقی و آب و برق مفید است.


چه زمانی از رنگ آبی اجتناب کنیم؟


استفاده از سایه‌های مشخصی از رنگ آبی یا استفاده بیش از حد از آن می‌تواند باعث شود وب‌سایت شما به مخاطب احساس بی‌اهمیتی و سردی دهد. آبی همچنین ممکن است اشتها را کاهش دهد، بنابراین مراقب باشید که از آن با محتوای مرتبط با غذا استفاده نکنید.


روانشناسی رنگ بنفش


بنفش با سلطنت همراه است. می‌توان از آن برای ارتباط خلاقیت، تخیل، اقتدار، پیچیدگی، قدرت، ثروت، رفاه، رمز و راز، خرد و احترام استفاده کرد.


چه زمانی از رنگ بنفش در طراحی سایت استفاده کنیم؟


برای ایجاد حس تجمل و ثروت از بنفش تیره استفاده کنید و برای بهار و مسائل عاشقانه نیز از بنفش روشن استفاده کنید. رنگ بنفش همچنین می‌تواند برای محصولات زیبایی (به ویژه ضد پیری)، طالع بینی، ماساژ، یوگا، شفابخشی، معنویت و محتوای مربوط به دختران نوجوان و مارک‌های زنانه عالی باشد.


چه زمانی از بکار بردن رنگ بنفش در وبسایت خودداری کنیم؟


رنگ بنفش می‌تواند تسکین‌دهنده و آرام‌بخش باشد که به طور کلی آن را به یک انتخاب ضعیف برای جلب توجه مردم تبدیل می‌کند. استفاده از رنگ‌های بنفش تیره‌تر و عمیق‌تر می‌تواند باعث شود که مخاطب در سایت شما احساس عدم امنیت کند.


روانشناسی رنگ قهوه‌ای


قهوه ای رنگی گرم و طبیعی است که با زمین، ناهمواری، قابلیت اطمینان، ثبات، دوستی و طبیعت مرتبط است.


چه زمانی از رنگ قهوه‌ای استفاده کنیم


قهوه‌ای را می‌توان برای تحریک اشتها استفاده کرد(به تبلیغات قهوه و شکلات فکر کنید)، همچنین این رنگ برای محتوای مرتبط با غذا مناسب است. علاوه بر این می‌تواند برای املاک، حیوانات، دامپزشکی و امور مالی مناسب باشد. قهوه‌ای معمولا برای پس‌زمینه رنگ بهتری است.


چه زمانی از رنگ قهوه‌ای اجتناب کنید


قهوه‌ای می‌تواند کمی خسته کننده یا بیش از حد محافظه کار قلمداد شود. به طور کلی برای جلب توجه افراد مناسب نیست و نباید برای موارد دعوت به اقدام استفاده شود.


روانشناسی رنگ سیاه در طراحی سایت


مشکی رنگی قوی است که اغلب با پیچیدگی، ظرافت، اقتدار، براقی، ثبات، رسمی بودن و هوشمندی همراه است. همچنین می‌تواند نماد مرگ، رمز و راز، شر و شورش باشد.


چه زمانی از رنگ مشکی استفاده کنیم؟


بسته به رنگ‌هایی که با آن استفاده می‌شود، مشکی می تواند ظریف و سنتی یا مدرن و تند باشد. رنگ مشکی می‌تواند برای کالاهای لوکس، مد، بازاریابی و لوازم آرایشی عالی باشد.


چه زمانی از سیاه اجتناب کنیم؟


رنگ سیاه بیش از حد می‌تواند در مخاطب احساس خطر یا بدی ایجاد کند و باعث شود افراد احساس ناراحتی یا حتی ترس کنند.


روانشناسی رنگ سفید در طراحی سایت


رنگ سفید با خلوص، پاکیزگی، فضیلت، شادی، صداقت و امنیت همراه است.


چه زمانی از رنگ سفید استفاده کنیم؟


سفید با پزشکان، پرستاران و دندانپزشکان مرتبط است که آن را برای وب‌سایت‌های مرتبط با صنعت مراقبت‌های بهداشتی به یک رنگ عالی تبدیل می‌کند. این رنگ همچنین می‌تواند برای سایت‌های با فناوری پیشرفته و علمی مناسب باشد. وقتی سفید با مشکی، طلایی، نقره‌ای یا خاکستری همراه شود، می‌تواند برای کالاهای لوکس نیز عالی باشد.


چه زمانی باید از رنگ سفید اجتناب کرد؟


از آنجایی که تأثیر رنگ سفید تقریبا به طور کامل به رنگ‌های دیگر در طراحی بستگی دارد، از نظر تئوری می‌توان از آن برای هر نوع وب‌سایتی استفاده کرد.


روانشناسی خاکستری در طراحی وب سایت


خاکستری با رسمی بودن، حرفه‌ای بودن، پیچیدگی، عملی بودن، بی زمانی و شخصیت قوی همراه است.


چه زمانی از رنگ خاکستری استفاده کنیم؟


این رنگ برای وب‌سایت‌های حرفه‌ای، کالاهای لوکس یا ایجاد یک اثر متعادل کننده و آرام‌بخش عالی است.


چه زمانی از رنگ خاکستری اجتناب کنیم؟


برخی از سایه های خاکستری ممکن است کسل کننده و یا حتی سرد به نظر برسند. خاکستری برای جلب توجه مردم ایده‌آل نیست.


روانشناسی رنگ صورتی برای طراحی سایتها


اگرچه صورتی شبیه رنگ قرمز است، اما تداعی کننده موارد بسیار خاصی در مقایسه با رنگ قرمز است. صورتی نشان دهنده پیچیدگی، صداقت، و عشق است. این رنگ معانی خشن و خشمگین قرمز را ندارد و می‌تواند کاملا آرام بخش و ملایم باشد.


چه زمانی از رنگ صورتی استفاده کنیم؟


صورتی برای محصولات زنانه یا سایت‌هایی با محتوایی که به طور خاص برای زنان و دختران جوان طراحی شده است، عالی است.


چه زمانی از رنگ صورتی اجتناب کنیم؟


صورتی‌های روشن می‌توانند شیک باشند، که برای برخی سایت‌ها بیش از حد احساساتی یا شیرین هستند.

جمع بندی

طراحی سایت، علاوه بر اصول تخصصی و برنامه نویسی، نیازمند درک صحیح و درست از نوع وبسایت و استفاده صحیح از رنگها دارد. در این مقاله به بررسی اصلی ترین رنگ ها و موارد استفاده آنها در طراحی سایت اشاره کردیم و شما می توانید با توجه به حوزه سایت خود، ترکیبی از چند رنگ را برای سایت استفاده کنید. برای سفارش طراحی سایت نیز می توانید از طریق ارتباط با کارشناسان ما در سامانه پایدار، درخواست خود را ثبت نمایید.