افزونه wp rocket یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین افزونه‌هایی است که برای افزایش سرعت سایت‌ها قابل‌ استفاده است. این افزونه بسیار محبوب با نود درصد رضایت مشتری توانسته است یکی از پرطرفدارترین افزونه‌های دانلود شده در سایت‌ها شناخته شود. افزونه wp rocket با انجام تغییراتی در تنظیمات آن می‌تواند سرعت لود شدن در وب‌سایت تازه ایجاد شده شما را به‌طور شگفت‌انگیزی افزایش دهد و سرعت شما را در سایت برای آپلود تصاویر و فیلم‌ها بهینه‌سازی کند.

 یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث بهبود سئو می‌شود سرعت آپلود تصاویر، فیلم‌ها است که بیشتر صفحات ورد پرسی با سرعت لود پایین سایت یا سایت‌های خود مواجه هستند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث کم شدن سرعت لود صفحات سایت‌ها می‌شود اجرا نکردن درست استانداردهای برنامه‌نویسی است که در بخشی به نام فرانت‌های قالب‌های ورد پرس وکامس است. با نصب افزونه wp rocket می‌توانید وب‌سایت خود را بهینه‌سازی کنید. در ادامه این مطلب از سامانه طراحی سایت پایدار وب،با قابلیت‌هایی از افزونه راکت آشنا خواهیم شد که به شما کمک می‌کند تا سرعت آپلود خود را افزایش دهید.

ویژگی‌های بهینه ‌سازی افزونه راکت


افزونه راکت با استفاده از قابلیت‌هایی که دارد به شما کمک می‌کند تا سایت خود را برای افزایش آپلود صفحات بهینه کنید.

سیستم کش در افزونه راکت

با فعال شدن سیستم کش در افزونه راکت و ذخیره آن می‌توانید سرعت بازدید کاربران از سایت خود را افزایش دهید و انجام این کار یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌توانید برای افزایش سرعت سایت انجام دهید. سیستم کش برای افزایش بازدید کاربران انواع مختلفی دارد مانند کش فایل‌های css، کش فایل‌هایjs، کش دستگاه‌هایی که مربوط به موبایل است، تنظیم کردن کش برای کاربرانی که به‌تازگی وارد سایت شده‌اند، تعیین کردن زمان برای پاک‌سازی خودکار کش‌ها.

بهینه ‌سازی فایل‌هایcss

بهینه‌سازی فایل‌های css و js تأثیر زیادی در افزایش سرعت رند رینگ و بلاکینگ می‌تواند داشته باشد که با فشرده کردن فایل‌ها و همچنین ترکیب کردن کدها در تنظیماتی که در افزونه راکت وجود دارد، می‌توانیم سرعت آپلود را در سایت به میزان زیادی افزایش دهیم. این نوع فشرده‌سازی‌ها با حذف کامنت‌ها و ایجاد فضای خالی صورت‌پذیر است. از دیگر روش‌های افزایش سرعت آپلود با استفاده از فشرده‌سازی می‌توانیم به ترکیب کردن فایل‌هایی که در css وجود دارد اشاره نماییم. این کار سبب می‌شود تا درخواست‌هایی که از سمت سرور ارسال می‌گردد کاهش پیدا کند. 

بهینه ‌سازی فایل‌هایjs

برای بهینه‌ سازی فایل‌های js نیز می‌توانیم با استفاده از حذف کامنت‌ها فضای خالی ایجاد نماییم و حتی با ترکیب کردن فایل‌هایی که در js وجود دارد درخواست‌هایی که از سمت سرور ارسال می‌گردد کاهش دهیم. با فشرده‌سازی فایل‌ها در جاوا اسکریپت عملکرد سرعت سایت بهبود پیدا می‌کند. 

بهینه کردن فایل‌‌هایhtml

با حذف کردن موارد اضافی در تنظیمات سایت می‌توانید فایل html را بهینه‌سازی کنید و برای بهبود سرعت این فایل را در سایت خود فشرده‌سازی نمایید.

انجام تنظیمات بارگذاری تنبل در سایت

بارگذاری تنبل یکی از عواملی است که به بهبود سرعت سایت کمک می‌کند و وجود این قابلیت باعث می‌شود که هنگامی‌که محتوا در حال قرار گرفتن روی صفحه است در صفحه‌نمایش قابل ‌مشاهده باشد و این کار باعث می‌شود زمانی که لود صفحات انجام می‌شود، این زمان بسیار طولانی به‌اندازه قابل ‌توجهی کاهش پیدا کند و علاوه بر این تعداد درخواست‌ها و کامنت گذاری‌های اضافی نیز کاهش چشم‌گیری داشته باشد. فعال‌سازی تنبل در سایت به دو صورت برای دو نوع تجهیزات سایت امکان‌پذیر است. اول فعال‌سازی lazy load برای آپلود تصاویر در ورد پرس و فعال‌سازی lazy load برای آپلود ویدئوها در ورد پرس.

المان‌‌های تصویر و بهبود آن‌ها

یکی از نکات و فاکتورهایی که بسیار تاثیر گذار است، فاکتور بسیار مهم core web vital  است و هنگامیکه قالب‌های عرض و ارتفاع یک ساعت به صورت استاندارد مشخص نشده باشد با استفاده از افزونه راکت می‌توانیم به درستی و در وضعیت استاندارد آن را تنظیم نماییم. با تنظیم کردن ساعت در این افزونه به آسانی می‌توانید امتیاز آن را دریافت نمایید. 

تنظیمات قبل از بارگذاری در افزونه راکت

با انجام پیش بارگذاری در سایت باعث می‌شود که بازدیدکنندگان یک سایت سریعتر نسخه‌های پنهان یک سایت را دریافت نمایند و در هنگام فعال سازی این افزونه، پیوندهایی میان صفحه اصلی سایت و نقشه‌هایی که در این صفحه وجود دارد ایجاد می‌شود. بعد از انجام پیش بارگذاری با بروز کردن یک محتوا در سایت تمام پیش بارگذاری‌ها به صورت خودکار فعال می‌گردند. انجام پیش بارگیری لینک زمانیکه یک کاربر روی پیوند قرار می‌گیرد باعث افزایش سرعت بارگیری می‌شود و همچنین با پیش دریافت کردن درخواست‌هایی که در dns  وجود دارد باعث می‌شود تا بارگذاری فایل‌های خارجی با سرعت بیشتری به ویژه در گوشی‌های موبایل انجام شود.

تعریف کردن قوانین به صورت پیشرفته و سفارشی در افزونه راکت

از ویژگی‌های بسیار خوب این افزونه می‌توانیم به انعطاف پذیری افزونه راکت در تنظیماتی که برای بهینه سازی وجود دارد اشاره کنیم که در خصوص صفحه‌ها و فایل‌های بسیار خاص انجام می‌شود. انعطاف پذیری افزونه موجب امکان حذف برگه‌های ورود، خروج و حتی آدرس‌های سفارشی می‌شود. همچنین این انعطاف پذیری این امکان را فراهم می‌کند تا تعریف عدم کش کوکی‌های سفارشی انجام شود. با استفاده از این انعطاف پذیری و تعریف کردن قوانین توسط افزونه امکان این مسئله وجود دارد که آدرس‌ها به طور کلی از حافظه پنهان پاکسازی گردند. 

امکان تنظیم کردن دیتا بیس با استفاده از افزونه راکت

برای کمک کردن به کاهش زمانی که بارگزاری صورت می‌گیرد و همچنین بهبود عملکرد یک سایت با استفاده از افزونه راکت و ابزار‌های اختصاصی که در آن وجود دارد می‌توانیم به بهبود پایگاه اطلاع رسانی سایت، پاک کردن داده‌های اضافی و غیره اشاره نماییم. از ویژگی‌هایی که در این افزون وجود دارد می‌توان به پاک نویس کردن تمام پیش نویس‌ها و تمام پست‌ها، پاکساز تمام دیدگاه‌ها، پاکسازی کردن داده‌هایی گذرا، پاک سازی پایگاه داده و غیره اشاره کنیم. 

تنظیمات و بهینه سازی وردپرس در افزونه راکت

برای بهینه سازی ورد پرس امکان غیرفعال کردن و کاهش دادن فعالیت‌هایی مربو به heartbeat وجود دارد. علاوه بر این می‌توانیم تغییرات در پس زمینه سایت با استفاده از این افزونه را انجام دهیم. با استفاده از افزونه راکت می‌توانیم تغییر وضعیت در رفتار ویرایشگر نوشته‌ها را مشاهده کنیم. 

ویژگی‌ های افزونه راکت


افزونه راکت برای بهینه سازی سایت‌ها ویژگی‌های فراوانی دارد که به بعضی از آن‌ها می‌توانیم اشاره کنیم. برای مثال رابطه کاربری این افزونه بسیار آسان است، با استفاده از این افزونه می‌توانیم به فشرده سازی تمام فایل‌ها بپردازیم، در تمام مرورگرها به ویژه گوگل امکان کش کردن وجود دارد، با استفاده از این افزونه می‌توانیم فونت‌هایی که در گوگل در دسترس هستند را بهینه سازی کنیم.

کلام آخر

یکی از محبوب‌ترین و بهترین افزونه‌هایی که برای افزایش سرعت سایت و بهبود عملکرد سایت‌های تازه ایجاد شده استفاده می‌گردد، راکت است که با انجام تغییراتی که در این افزونه می‌توانیم انجام دهیم باعث بالابردن سرعت آپلود و همچنین مشاهده زودتر افراد از سایت‌ها خواهیم شد. از ویژگی این افزونه می‌توانیم به رابطه کاربری آسان، فشرده کردن فایل و حتی فایل‌هایی که به صورت هرزنامه است، کش کردن در تمام مرورگرها به ویژه گوگل اشاره کنیم.