یک برنامه نرم افزاری در واقع باید کاری را که برای انجام آن طراحی شده است انجام دهد، اما زمانی که کاربران عملکرد «اضافی» را می خواهند، این جایی است که افزونه ها بکار گرفته می شوند.

افزونه ها از همان ابتدا جنبه ضروری برنامه نویسی کامپیوتری، مرور وب و تولید محتوا بوده اند. در نتیجه، آنها نقش مهمی در حصول اطمینان از اینکه حتی اساسی ترین وظایف، مانند دسترسی به اسناد یا ایجاد فرم ها، به خوبی اجرا می شوند، ایفا کرده اند.

اگر میخواهید بدانید دقیقاً پلاگین‌ها یا افزونه ها در طراحی سایت چه هستند و چگونه بر برنامه‌هایی که استفاده می‌کنید تأثیر می‌گذارند، نگران نباشید. در ادامه این مطلب از سامانه طراحی سایت پایدار وب به توضیح اجمالی آن میپردازیم.


پلاگین یا افزونه در طراحی سایت چیست؟


افزونه ها، همان افزونه های نرم افزاری هستند که به کاربران اجازه می دهند برنامه های نرم افزاری، مرورگرهای وب و محتوای وب را سفارشی کنند. در حالی که پلاگین ها هنوز به عنوان افزونه ها برای سفارشی کردن برنامه ها استفاده می شوند، استفاده از آنها در مرورگرهای وب کاهش یافته است. 

درواقع افزونه های مرورگر جای خود را گرفته اند. این روزها پلاگین ها اساساً به معنای قطعات اضافی نرم افزاری هستند که برای افزودن ویژگی های اضافی در طراحی سایت به وب سایت وردپرس خود نصب می کنید.

واضح است که بین افزونه های وب سایت (مانند SEO Yoast) و افزونه های مرورگر (مانند Grammarly) هم افزایی وجود دارد. هر دوی آنها به نتیجه دقیق افزودن بیشتر به یک عملکرد محصول موجود دست می یابند. با وجود تفاوت‌ها، افزونه‌ها یا برنامه‌های افزودنی به شما این امکان را می‌دهند که به سرعت عملکردهای اضافی را از نرم‌افزار یا مرورگر خود بدون تأثیرگذاری بر عملکرد اصلی آن اضافه یا حذف کنید.


مثالی از افزونه های یا پلاگین در سایت

فرض کنید در حال تهیه پیش‌نویس یک پست وبلاگ هستید و از برنامه‌ای مانند MS Word یا Google Docs استفاده می‌کنید. پس از پایان نوشتن، برنامه ای که استفاده می کنید فقط اصلاحات جزئی مانند بررسی املا و تصحیح اولیه را انجام می دهد. در اینجا MS Word یا Google Docs محدود به نظر می رسند، و برای انجام ویرایش خود به یک برنامه اضافی یا همان افزونه نیاز دارید: مثلاً، Grammarly.


هر زمان که چنین محدودیت هایی ایجاد شود، افزونه ها یا پلاگین ها ظاهر می شوند. آنها مکانیزمی را برای دستیابی به عملکردهای ضروری بدون استفاده از راه حل های درون نرم افزاری ارائه می دهند. افزونه‌های نرم‌افزاری از ساختار کد برنامه موجود برای ارائه عملکردهای خاص استفاده می‌کنند، مشابه نحوه اتصال تلویزیون به زیرساخت‌های الکتریکی خانه شما برای دسترسی به رسانه‌های درخواستی شما عمل میکند.


انواع پلاگین های رایگان و پولی در دسترس شما هستند که از مؤلفه های استاندارد برای ارائه عملکرد قوی تر بدون تغییر کد اصلی سایت استفاده می کنند. البته قابل ذکر است در سایت های طراحی شده توسط سامانه پایدار وب چون با زبان برنامه نویسی ASP.NET است نیازی به افزونه نیست.


چرا پلاگین ها مهم هستند؟


پلاگین ها حیاتی هستند زیرا به کاربران اجازه می دهند تا به جای اتکا به راه حل های نرم افزاری عمومی، عملکردهای مورد نظر خود را در زمانی که می خواهند اضافه کنند. علاوه بر این، از آنجایی که پلاگین‌ها کد اصلی را تغییر نمی‌دهند، اضافه کردن یا حذف آن‌ها بدون تأثیر بر عملکرد کلی نرم‌افزار ساده است.


افزونه های وردپرس چیست؟

افزونه وردپرس یک برنامه نرم افزاری است که ممکن است مجموعه ای از قابلیت ها را به وب سایت وردپرس اضافه کند. آنها برای بهبود عملکرد وبلاگ های وردپرس شما یا افزودن ویژگی های جدید به تنظیمات پیش فرض استفاده می شوند. آنها به شما اجازه می دهند فراتر از آنچه که نصب اولیه وردپرس ارائه می دهد بروید.


به نوعی، نصب پیش فرض وردپرس مانند گوشی در تنظیمات کارخانه است. چندین چیز از پیش نصب شده دارد که ارزشمند هستند و عملکرد اصلی کاری را که یک تلفن باید انجام دهد را پوشش می دهد. اغلب، شما بیشتر می خواهید. شما ویژگی هایی می خواهید که به طور خاص برای شما مفید باشد. برای انجام این کار، برنامه هایی را که دوست دارید نصب کنید. با وردپرس، افزونه ها دقیقاً مانند برنامه های اضافی هستند که برای انجام انواع کارها نصب می کنید.

افزونه های وردپرسی در طراحی سایت

افزونه‌های وردپرس با زبان PHP ساخته شده‌اند و در ارتباط با پلتفرم وردپرس و روی آن کار می‌کنند. آنها در زمینه سئو، عملکرد، فرم های تماس، دکمه های رسانه های اجتماعی، ایجاد گالری و موارد دیگر به شما کمک می کنند. و درست مانند برنامه هایی که برای هر چیزی وجود دارد، بیش از 50000 افزونه وردپرس در دسترس است که همگی کارهای مختلفی را انجام می دهند. از آنجایی که اکثر افزونه ها رایگان هستند، لازم است توجه داشته باشید که معمولاً پشتیبانی فنی ندارند، بنابراین در انتخاب پلاگین هایی که می خواهید در سایت خود نصب کنید مراقب باشید.

بار دیگر به این نکته توجه داشته باشید که این افزونه ها برای سایت های وردپرسی میباشند و سایت های طراحی شده پایدار وب توسط برنامه نویسان طراحی میشوند.


پلاگین های رایگان یا پولی در طراحی سایت استفاده کنیم؟

از آنجایی که هزاران افزونه رایگان از دایرکتوری وردپرس در دسترس هستند، چرا کسی بخواهد آنها را بخرد؟ خوب، در اینجا دو دلیل اصلی وجود دارد!


در حالی که بسیاری از افزونه ها به صورت رایگان از دایرکتوری رسمی در دسترس هستند، افزونه های پولی معمولاً پشتیبانی تمام وقت دارد که امنیت و سازگاری را با آخرین نسخه وردپرس و سایر افزونه ها حفظ می کنند.

معمولاً پلاگین‌ها با هسته وردپرس و سایر افزونه‌ها به خوبی بازی می‌کنند، اما گاهی اوقات کد یک افزونه مانع عملکرد افزونه دیگری می‌شود و باعث مشکلات سازگاری می‌شود. با یک افزونه پولی، یک تیم پشتیبانی دارید که در صورت بروز مشکل می تواند به شما کمک کند. همانطور که در قالب های آماده سامانه پایدار وب پشتیبانی وجود دارد.


از کجا می توانم افزونه ها یا پلاگین ها را دریافت کنم؟

هر مرورگر وب یک وب‌سایت اختصاصی دارد که می‌توانید افزونه‌ها را دریافت کرده و آن‌ها را دانلود). قبل از در دسترس قرار دادن افزونه ها برای دانلود، ناشر مرورگر وب (به عنوان مثال، گوگل، موزیلا، اپل و غیره) تأیید می کند که آنها مخرب نیستند. اگر از Safari استفاده می کنید، وب سایت رسمی اپل اپ استور خود را برای دریافت برنامه های افزودنی خود دارید. علاوه بر این، بسیاری از افزونه های وردپرس در فهرست رسمی افزونه های وردپرس موجود هستند. فهرست پلاگین وردپرس بزرگترین فهرست پلاگین های وردپرس رایگان و منبع باز است. می توانید نحوه میزبانی افزونه خود را در WordPress.org بیابید. از آنجایی که توسعه پلاگین به طور مداوم در حال پیشرفت است، مطمئن شوید که با آخرین تغییرات از دایرکتوری رسمی همراه باشید.نتیجه گیری

در حال حاضر، شما باید درک روشنی از چیستی افزونه ها و نحوه استفاده از آنها در وب سایت خود داشته باشید. همچنین باید بین افزونه های نرم افزار و افزونه های مرورگر تمایز قائل شده باشید.


استفاده از افزونه ها به نیاز شما بستگی دارد. داشتن چیزی که بهره وری شما را افزایش می دهد همیشه برد-برد است. با این حال، شما باید معایب برخی از افزونه ها را در نظر بگیرید. توصیه می کنیم از افزونه ها برای نتایج بهتر استفاده از آنها استفاده کنید. با این حال، در نهایت نیاز وب سایت شماست.